loading…

Sportiva Anita Wlodarczyk a câștigat, astăzi, medalia de aur în proba de aruncare a ciocanului la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, cu o aruncare care a măsurat 82.29 metri, stabilind un nou record mondial în această disciplină.

Polonia a obținut a doua medalie de aur la Rio, după ce Anita Wlodarczyk a câștigat proba de aruncare a ciocanului cu nou record mondial, stabilit din a treia încercare, care a măsurat 82.29 metri, conform Mediafax.

Diferența față de locul 2 a fost uriașă, de peste 5 metri: Zhang Wenxiu – 76.75 metri. Medalia de bronz a fost câștigată de Sophie Hitchon (Marea Britanie) – 74.54 metri, în timp ce reprezentanta Republicii Moldova în această finală, Zalina Marghieva, a ocupat locul 5 cu o performanță de 73.50 metri.

Wlodarczyk și-a îmbunătățit performanța cu 1,21 metri față de aruncarea de 81,08 metri reușită anul trecut în competiția de la Cetniewo. Poloneza este campioana mondială din 2015 și vicecampioana olimpică de la Londra, din urmă cu patru ani.

Sportiva poloneză a avut un start ezitant, cu o aruncare de 76,35 metri, însă Wlodarczyk a doborât recordul olimpic la a doua încercare, de 80.40 metri, înainte de a stabili un nou record olimpic, 82,29 metri, la a treia aruncare.