Perechea formată din Simona Halep și Irina Begu s-a calificat, azi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Shenzhen, desfășurat pe hard și dotat cu premii în valoare de 626.750 de dolari.

Halep și Begu, care fac perechea pentru a patra oară în circuit, au trecut în primul tur, scor 5-7, 6-2, 11-9, de chinezoaicele Xin-Yun Han și Chen Liang, la capătul unui meci care a durat o oră și 40 de minute.

Simona și Irina au atins împreună faza semifinalelor la turneul de la Madrid 2017. La început de sezon, cuplul Halep/Begu va juca pentru o nouă semifinală, la Shenzhen, contra câștigătoarelor partidei dintre conaționalele Irina Bara/Mihaela Buzărnescu și Natela Dzalamidze/Xenia Knoll (Rusia/Elveția).

Calificarea în sferturile probei de dublu de la Shenzhen este recompensată cu 3.852 de dolari și 60 de puncte WTA.