Trei românce au intrat ieri în arenele de la Melbourne, acolo unde au debutat în primul tur al Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

Condusă cu 3-6 și 0-4!

O evoluție fantastică a reușit Irina Begu (locul 40 WTA), care s-a calificat în turul al doilea, după un meci de neuitat. Tenismena „tricoloră” a evoluat împotriva Ekaterinei Makarova (31 WTA) și a învins în trei seturi, scor 3-6, 6-4, 8-6. Irina a pierdut primul act, iar în cel de-al doilea părea că se pregătește să-și facă bagajele, în momentul în care era condusă cu 0-4.

Niculescu și Buzărnescu au ieșit

Românca a revenit uluitor, și-a trecut în cont șapte gameuri consecutive și a obținut biletele pentru turul al doilea. Prima fază a competiției a fost însă capăt de linie pentru Monica Niculescu (99 WTA) și Mihaela Buzărnescu (44 WTA).

Prima jucătoare a fost învinsă de nemțoaica Mona Barthel (53 WTA), scor 4-6, 5-7, iar cea de-a doua a cedat în fața danezei Caroline Wozniacki (2 WTA), scor 2-6, 3-6. Ieri s-a înregistrat o mare surpriză la Melbourne. Americanca Venus Williams (foto), 5 WTA, a fost eliminată de elvețianca Belinda Bencici, după ce a pierdut la capătul a două seturi, scor 3-6, 5-7.

Tag-uri:
Irina Begu, miracol, Australian Open, Melbourne, primul tur, Ekaterina Makarova

Trei românce au intrat ieri în arenele de la Melbourne, acolo unde au debutat în primul tur al Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.Condusă cu 3-6 și 0-4! O evoluție fantastică a reușit Irina Begu (locul 40 WTA), care s-a calificat în turul al doilea, după...