Trupul neînsuflețit al lui Dumitrescu a fost găsit în locuința sa, conform aceleiași surse.

Născut în comuna Necșești din județul Teleorman, la 4 aprilie 1927, Florea Dumitrescu își începe cariera politică, în adevăratul sens al cuvântului, la 12 august 1969, când este numit membru supleant al Comitetului Central al Partidului Comunist Român. La doar o săptămână după primirea acestei poziții, el este numit ministru de Finanțe, funcție pe care o va îndeplini pentru aproape un deceniu, până la 7 martie 1978.

Între timp, șa 12 iulie 1972, Dumitrescu devine membru al CC al PCR, rol pe care urmează să îl aibă până la 24 noiembrie 1989.

După mandatul de la Finanțe, Florea Dumitrescu este numit ambasador extraordinar al Republicii Socialiste România în China, începând cu 6 iulie 1978 și până în 15 aprilie 1983.

Concomitent, fostul ministru va îndeplini și funcția de Ambasador extraordinar al RSR în Birmania (Myanmar), de la 7 mai 1979 și până șa 9 martie 1987.

Economistul a fost și Guvernator al băncii Naționale în statul condus de Nicolae Ceaușescu, în pe o perioadă de 5 ani, între 1984 și 1989.

Tag-uri:
Dumitrescu, finante, ministru finante, florea dumitrescu, rsr, ceausescu, ambasador, ambasador china


http://stiri-zilnic.com/wp-content/uploads/2018/04/button-share-1145.pnghttp://stiri-zilnic.com/wp-content/uploads/2018/04/button-share-1145-300x37.pngrootstireaActualitate/EsentialFapt divers
Trupul neînsuflețit al lui Dumitrescu a fost găsit în locuința sa, conform aceleiași surse. Născut în comuna Necșești din județul Teleorman, la 4 aprilie 1927, Florea Dumitrescu își începe cariera politică, în adevăratul sens al cuvântului, la 12 august 1969, când este numit membru supleant al Comitetului Central al Partidului...

Preluat de la EVZ