loading…

Jucătoarea de tenis Patricia Țig (locul 117 în clasamentul mondial) a câștigat, azi, meciul cu sportiva rusă Vitalia Diatchenko (645 WTA), scor 4-6, 6-4, 6-3, și s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA International de la Tașkent, Uzbekistan, disputat pe suprafață dură.

Partida a durat două ore și zece minute. Ambele jucătoare au avut dificultăți să-și facă serviciul. Patricia Țig a servit doi ași și a comis șapte duble greșeli, iar procentajul de reușită cu prima minge a fost 58%. Românca a reușit nouă break-uri și și-a pierdut de șapte ori serviciul.

Diatchenko a disputat un singur meci pe hard în acest an, pe care l-a pierdut, în timp ce Țig vine după semifinala de la Seul.

În optimile de finală de la Tașkent, Patricia Țig va juca împotriva cehoaicei Denisa Allertova (locul 114 WTA). Românca în vârstă de 22 de ani și-a asigurat 30 de puncte în clasamentul mondial și un cec în valoare de 3.420 de dolari.